Google Harita SEO Nasıl Yapılır? Yerel İşletme Hesabı SEO Yöntemleri !

Turker

Moderator
Moderator
16 May 2020
393
35
683
İhanetin Olmadığı Yer
Google Harita SEO Nasıl Yapılır? Google Maps Ayarları Nasıl Yapılmalı? İşte Google Haritalarda Yükselme Taktikleri;

AdWords reklamlarının pahalı olması ve müşterilerin haritalara daha fazla önem vermeye başlaması üzerinde Google Haritalar'on önemi oldukça artmış bulunmakta. Her kurumsal firmanın mutlaka Google Maps'de Yerel İşletme Hesabı oluşturup SEO yaptırmasını öneririm.

Google Haritalarda Neden SEO Yapılmasını Önemli Buluyorum?

Gelişen teknoloji ile çoğu işlerimizi telefon üzerinden yapmaktayız ve bir arama yapacaksak eğer örneğin ''Ankara Su Kaçağı Serivisi'' kelimesinde arama yaptığımız esnada ilk karşımıza çıkan 2-3 AdWords reklamı altında ise Google Haritalar çıkmaktadır daha sonra ise websiteleri yer alır. Haritalarda üst sıralara çıkarak gelirimizi oldukça artırabiliriz ve haritalarda yer alan website adresimiz ile de organik hitimizi artırmış oluruz.


Google Harita SEO Nasıl Yapılır? 5 Adımda Google Maps SEO !

1. İşletmenizi Yerel Firma Sitelerine Ekleyerek Adresinizi Bırakın!

En önemli adımlardan birisi Yerel İşletme Hesabı yani Google haritanızın adreslerini yerel firma sitelerine eklemek olacaktır. Bağlantılar ve alıntılar, işletmenizin hem ücretsiz organik girişlerde hem de Google Haritalar'da arama motorlarında yer almasına yardımcı olur, çünkü alan adınızın güvenini ve yetkisini artırır.

İşte Türkiye'de Yer Alan Yerel ve Global Firma Sitelerinden Bir Kaçı:

150 Adet Firma Rehberi Listesi
2.
İşletmenizi dizinlere gönderin

İşletmenizi ayrıca, size ek bağlantılar ve alıntılar sağlayabilen ve Google Haritalar'da sıralama şansı daha yüksek olan yerel dizinlere de göndermelisiniz.
  • Gönderdiğiniz tüm sitelerde adınızın, adresinizin ve telefon numaranızın (NAP) tutarlı olduğundan emin olun.
NAP'nizle tutarlı olmak, arama motorlarının işletmenizle ilgili doğru bilgileri görüntülemesini ve işletmenizle olan bağlantıları ve alıntıları uygun şekilde kredilendirmesini kolaylaştıracaktır.
Ayrıca, Google (ve Google Haritalar) doğruluk ve tutarlılık için bir yapıştırıcıdır - işletmeniz üç farklı sokak adresiyle listelenmişse, Google hangisinin doğru olduğunu bilemez ve bu yüzden sizi hiç sıralamayabilir.


3. Google My Business girişinizi talep edin

Google Haritalar'da görünmenin bir diğer önemli adımı, Google My Business girişinizi talep etmektir.
Bunu
Bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
ziyaret ederek , "Şimdi Başlat" ı tıklayıp talimatları izleyerek veya sayfada listelenen telefon numarasını arayarak yapabilirsiniz.

Google, sizden işletme adı, kategori, telefon numarası, çalışma saatleri ve konum da dahil olmak üzere işletmeniz hakkında bilgi girmenizi isteyecektir. Yerel işletmenizin sahipliğini doğrulayabilmeniz için adresinize bir posta kartı bir kodla gönderir.
Google Haritalar'da görüntülenecek olan bu olduğundan, Google My Business girişinize doğru işletme bilgilerini girdiğinizden emin olun.

Kullanıcılar işletme sayfanızda düzenlemeler önerebilir, bu nedenle kendiniz herhangi bir değişiklik yapmasanız bile, başkalarının güncellemelerini ve işletmenizin yeni incelemelerini kontrol etmelisiniz.


4. Değerlendirmeleri alın (Yıldız ve Yorumlar)

İncelemeler her zaman Google Haritalar'da sıralama için önemli bir faktör olmuştur ve inceleme siteleri iyi yönetildiği için son zamanlarda daha da önem kazanmaktadır , bu da kişilerin sahte incelemeler yapmasını ve almasını zorlaştırmaktadır.
Devam eden bir SEO görevi olarak, işletmeniz için proaktif olarak inceleme aldığınızdan emin olun.

Çok sayıda incelemeye sahip olmak, Google'a işletmenizin popüler olduğunu ve diğer kullanıcıların oraya gitmek isteyebileceğini bildirir. Böylece, yerel harita sonuçlarında görünme şansınız daha yüksektir.

Peki işiniz için nasıl daha fazla yorum alabilirsiniz? İşte birkaç yol:

  • Web sitenizden ve sosyal medya hesaplarınızdan Yelp ve Google yorumları gibi siteleri inceleme bağlantısı. Bu, kullanıcıların bu sitelere ulaşmasını ve bir inceleme bırakmasını kolaylaştırır.
  • Ücretli yorum ve değerlendirme hizmetleri alabilirsiniz.
  • Çevrenizdeki kişilere rica ederek işletmenizle ilgili değerlendirme ve anahtar kelime odaklı yorum yapmalarını isteyebilirsiniz.
5. Diğer kaynaklardan bağlantılar alın

Kaliteli sitelerden geri dönüş almak, web sitenize olan güveni ve otoriteyi artırır ve bu nedenle organik sıralamalarınızı artırır. Ayrıca, yerel SEO çalışmaları, bağlantıların aynı nedenden dolayı Google Haritalar sıralamalarını da iyileştirebileceğini doğrulamaktadır .

Daha fazla bağlantı almanın birçok yolu vardır, ancak burada yerel işletmeler için özellikle değerli birkaç yöntem vardır:

  • Yerel basına basın bültenleri gönderin. Bu, işletmenizin paylaşmak için haber değeri olan bir şey olup olmadığını veya medyanın ilgisini çekebilecek bir etkinliğe katılıp katılmadığınızı düşünmeye değer bir seçenektir .
  • Yerel inceleme blog yazarlarına ulaşın. Bir incelemede öne çıkarsanız, genellikle web sitenize bir veya iki bağlantı gönderilir.

Bu tür blogcuları, rakiplerinizi kimin incelediği için bir arama yaparak hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

  • Rakiplerinizin bağlantılarını nereden aldığını öğrenin. Yerel rekabete gerçekten hakim olmak istiyorsanız , şu anda rakiplerinize bağlanan tüm siteleri bulmak ve gelecekte yeni bağlantılar aldıklarında bildirim almak için Monitor Backlink'leri kullanabilirsiniz .
Bu, aldıkları aynı bağlantıları almanızı kolaylaştırır!
Tek yapmanız gereken, rakiplerinizin izleme için alan adlarını eklemek ve ardından Monitör Geri Bağlantıları size tam backlink profiline erişmenizi sağlayacak. Alan adınızın zaten sahip olduğu herhangi bir rakip bağlantı "Ortak Backlink" etiketine sahip olacaktır, bu yüzden onları tekrar izlemenize gerek yoktur.

Rakiplerinizin bağlantılarının bir listesine sahip olduktan sonra, her siteyi ziyaret edebilir ve bir geri bağlantı alma konusunda bunlara ulaşmak isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

İşletmenizin Google Haritalar'da görüntülenmesi, organik aramada sıralansanız da sıralamasanız da arama motoru trafiğinizi önemli ölçüde artırabilir.

O zaman dışarı çıkın ve bu beş adımı uygulamaya koyun. Hiçbir zaman işletmeniz için hedefli arama motoru trafiğini çekiyor olacaksınız!

Not: Güncel global SEO sitelerinden alıntılarla ve kendi deneyimlerimle oluşturulmuş bir konudur. Bu konuda eklemek istediğinizi lütfen yorum olarak belirtiniz.
 

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Mahmut40

Üye
21 May 2020
11
11
3
Teşekkürler @Turker bir de Google haritalarda olumsuz derecelendirme yapılıyor veya saldırı yapılıp olumsuz yorum atılıyor bunun önüne geçemez miyiz?
 
Tepkiler: admin

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)