En Çok Kullanınan SEO Araçları ve Siteleri

Turker

Moderator
Moderator
16 May 2020
393
35
683
İhanetin Olmadığı Yer
Google'da sitemizi yükseltmek için bir çok SEO çalışması yaparız bu çalışmaları yaparken de ücretli ve ücretsiz araçlara ihtiyaç duyarız. Bu konumuzda sitemize çalışma yaparken işimize yarayacak SEO araçlarına değindim.

1- Ahrefs
Sitenize gelen ve sitenizden çıkışı olan bağlantıların hangi sitelerden geldiğini ve sitenizden hangi sitelere dış linkler verildiğini gruplara göre ve backlink kalitesine göre sizlere listelemektedir. Üstelik ücretsiz bir de backlink izlemenizi yarayan araçları sayfası bulunur bu sayfada;

  • Yönelendirici alanların sayısı
  • Backlink sayısı
  • Domain Rating (DR) & URL Rating (UR)
  • Ahrefs Rank (AR) gibi unsurları denetleyebilirsiniz.
Tescilli Alan Sıralaması (DR) ve URL Sıralaması (UR) ölçümlerimiz bir hedefin "backlink popülaritesini" (gücünü) anlamak için çok faydalıdır.

Ücretsiz Site Backlink Analizi İçin Bu Bağlantıyı Kullanabilirsiniz:
Bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.


2- Positionly
Positionly ile belirlediğiniz anahtar kelimelerin tüm arama motorlarındaki sıralama takip edebilirsiniz. Türkçe dil desteği de bulunan sitede rakip analizi yapmak ve rakiplerinizin önüne geçmek için SEO planlaması yapmakta oldukça işinize yarayacak bir araçtır.

3- Moz
MOZ kısaca internet sitenizin backlinklerinin ne kadar kaliteli bağlantılar olduğunun puanlamasını yapar. Kalitesiz ve spam durumdaki backlinkleri Search Console'dan silmeniz fayda sağlayabilir.

4- Semrush
Semrush sizin yükselmek istediğiniz anahtar kelimede size internet sitelerini analiz ederek size anahtar kelimelerin sıralamasını yapar.

5- Pagespeed Google
Google Pagespeed sitenizin mobil ve masaüstünde ne kadar hızlı olduğunu yüzdelik puanla belirler ve sitenizde yaşanan hız kaynaklı hatanın nedenlerini açıklar. Hataları gidererek sitenizin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz.

6- GTmetrix
Google Pagespeed ile aynı mantıkda da olsa daha geniş bir site hız testi yapmanıza olanak sağlar. Sitenizin yavaşlama nedenlerini sizlere listeler ve SEO açısından oldukça önemli olan site hızı için sizlere çözümler sunar.

Listenin devamı diğer araçları kullanıp tecrübe edindiğim zaman konuya eklenecektir.
 

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)